Zámek Hnojník jest zabytkiem sztuki architektonicznej i przykładem życia dawnej szlachty.
Budowniczowie pierwotnego budynku nie są znani, zachowany został zbudowany w XVIII wieku przez Karla Václava Beessa z Chrostiny w stylu barokowym jako budynek parterowy. W pierwszej połowie XIX wieku zamek został przebudowany w stylu śląskiego empiru według projektu wiedeńskiego architekta Josefa Kornhäusla. Pod koniec XIX wieku dobudowano drugie piętro. Zamek był siedzibą właścicieli rodziny Beess, którzy zimą mieszkali w Wiedniu i na sezon letni wracali do Hnojníka. Wielu członków rodziny zrobiło karierę w majątkach i dworach Księstwa Cieszyńskiego w XVIII i XIX wieku i pozostało tam nawet po rozpadzie Austro-Węgier.
W parku zamkowym, wcześniej bardzo dobrze utrzymanym, znajdowały się liczne rzeźby i posągi. W 1930 r. Cieszyn odwiedził pierwszy czechosłowacki prezydent TG Masaryk.
W latach 1947-1948 miały miejsce ostatnie zmiany we wnętrzu, a w latach 50. naprawiono elewację zewnętrzną. W listopadzie 1945 r. majątek Beess skonfiskowano. Do 1966 r. zamek był siedzibą Lasów Państwowych i Instytutu Badawczego. W 1966 roku zamek za 150 000 CZK kupiło Państwowe Gospodarstwo Rolne Hnojník, które ulokowało tu swoją siedzibę.