Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL obejmuje wystawy stałe.
Ekspozycja stała – Muzeum Solidarności Walczącej. Wystawa „Solidarność Walcząca” pokazuje szeroki aspekt działania opozycji antykomunistycznej w PRL-u.
Trudno przecenić rolę, jaką więzienie przy ulicy Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie odegrało w historii komunistycznego aparatu represji. Jest jednym z najbardziej złowieszczych symboli władzy komunistycznej w Polsce. Jednym z elementów historii, które prezentuje Muzeum jest okres komunizmu i okres powojennego niszczenia żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz osób uznanych przez władze komunistyczne za szczególnie niebezpieczne.
Przez wiele lat poszukiwano materiałów archiwalnych, dokumentów utajnionych, świadków czy też osób mających wiedzę na temat tego, co działo się w Więzieniu na Rakowieckiej. Do dziś nie udało się odnaleźć dokumentacji aparatu bezpieczeństwa, a także służb więziennych, dotyczącej pochówków ofiar komunistycznych więzień – osób zamordowanych w śledztwie, zmarłych w wyniku warunków panujących w więzieniach i aresztach oraz straconych na mocy wyroków sądów państwa komunistycznego.