Kolejna wystawa Muzeum nad Wisłą. Wystawa zorganizowana w 2018 roku, której inspiracją są strachy na wróble – popularne na polach. Seria konstrukcji nawiązuje wprost do motywu wiejskich strachów, chochołów i dziwnych postaci ustawianych na polach do odstraszania innych zwierząt zainteresowanych zjedzeniem tego, co wyrasta na polu.
Jednak instalacja prezentowana podczas wystawy daje do myślenia, gdyż te Strachy zwisające z sufitu „strachy” przypominają też pole krzyży… I rzeczywiście, kilkanaście Strachów skonstruowanych zostało na podstawie symbolu krzyża, pojawiającego się w rozmaitych formach i odmianach.
Autorem prac – instalacji prezentowanej na wystawie jest Daniel Rycharski. Instalacja jest formą manifestu artysty.
Pierwotnie Strachy ustawiono w Kurówku, na pobliskich polach jako plenerowa instalacja o funkcjonalnym znaczeniu. Strachy to także symbolika osób mających problemy tożsamościowe. Ubrania, w które zostały ubrane Strachy pozyskano na potrzeby projektu w ramach zbiórki czy wymiany z osobami LGBT+. Cięte i zszywane ze sobą fragmenty ubrań kojarzone mogą być z jakimś rodzajem tortur i przemocy. Część Strachów ma jednak także bardziej kolorową i pozytywną symbolikę, z elementami folkloru i nawiązania do różnych trendów mody.