Cerkiew pw. św. Michała Archanioła
Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Tużańsku jest to drewniana cerkiew prawosławna, która powstała w latach 1801–1803.
Należy do Parafii Opieki Matki Bożej w Komańczy, w dekanacie Sanok diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Położona na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej.
Wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Budowa Cerkwi
- Cerkiew w Tużańsku jest cerkwią łemkowską, trójdzielną, z trzema wieżami zwieńczonymi hełmami nad babińcem, nawą i prezbiterium oraz dwiema bocznymi sygnaturkami z hełmami. Dzwonnica jest drewnianą konstrukcją wolnostojącą na planie czworoboku z dzwonowatym dachem. Nad obiema zakrystiami zobaczyć możemy pięć podobnych do siebie baniastych wieżyczek z pozornymi latarniami, makowiczkami i kutymi krzyżami.
Wnętrze Cerkwi
- Polichromia wnętrza cerkwi w Turzańsku jest dziełem Josyfa Bukowczyka z 1898 r. i stanowi unikalny przykład włączenia elementów tradycji ludowej do malarstwa religijnego.
- Wewnątrz znajduje się:
- – zdekompletowany ikonostas autorstwa Josypa Bukowczyka z 1895 r.
- – polichromia także malowana przez Josypa Bukowczyka z 1898 r.
- – kilkanaście chorągwi procesyjnych ręcznie haftowanych.
Dzwonnica
Na osi cerkwi od strony zachodniej stoi trójkondygnacyjna drewniana dzwonnica konstrukcji słupowo-ramowej o zbieżnych ścianach, na planie czworoboku z 1817 r. Zwieńczona dachem namiotowym o sferycznym profilu z baniastą wieżyczką z pozorną latarnią i kutym krzyżem.