Meczet Bursa Ulu to wielki meczet zbudowany przez Bayezida I w latach 1396-1400 w Bursie. Po drugie meczet ten jest jednym z historycznych symboli Bursy, znajduje się przy ulicy Atatürka.
Budowla jest uważana za najbardziej klasyczny i monumentalny przykład wielorożnego schematu meczetu. Dwudziestokopułowa budowla jest największym meczetem w Turcji z wewnętrznym miejscem do zgromadzeń. Architektem był Ali Neccar lub Hacı İvaz. Meczet ten jest cennym dziełem sztuki. Ponadto uważa się go za jeden z najważniejszych przykładów przejścia od rzeźby seldżuckiej do osmańskiej rzeźby w drewnie.
Napisy w Meczecie należą do oryginalnych przykładów kaligrafii. Znajduje się tam 192 tabliczek kaligraficznych i graffiti napisanych przez różnych kaligrafów w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku na ścianach meczetu.
Fontanna, znajdująca się pod otwartą kopułą we wnętrzu meczetu, jest jednym z niezwykłych obiektów meczetu Ulu.
Meczet Bursa Ulu zbudowano na rozkaz osmańskiego sułtana Bajazyda I po jego powrocie z wyprawy. Nie ma jednak inskrypcji podającej datę budowy meczetu. Jakkolwiek za datę budowy meczetu przyjęto rok 802 (1399), która to data widnieje na drzwiach ambony.
Budowa meczetu Bursa Ulu miała być symbolem dominacji Imperium Osmańskiego, które rozciągało się nie tylko na obszarze dzisiejszej Turcji i miało duże znaczenie polityczne. Celem było także kreowanie oraz wzmocnienie tożsamości społeczeństwa osmańskiego. Jeden z ważnych mistyków tego okresu, wygłosił pierwsze kazanie podczas otwarcia meczetu.
W stosunkowo krótkim czasie po wybudowaniu Meczetu doszło do różnych zawirowań wojennych na terenie dzisiejszej Turcji. W rezultacie w roku 1413 meczet próbowano spalić, a ponieważ spaliła się tylko niewielka część budowli, w związku z tym meczet został restaurowany w latach 50-tych.