Wystawa nawiązuje do relacji pomiędzy kulturą rave a sztuką współczesną w Polsce w latach 90. Znajduje się w pawilonie Muzeum nad Wisłą,a jej organizatorem jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na Open’er Festival w Gdyni w 2016. Sfinansowana i zrealizowana przez Alter Art, organizatora festiwalu.
Co to jest kultura Rave?
Termin „rave” używany jest na określenie imprez tanecznych z muzyką elektroniczną – głównie techno. W podobnym, choć nieco odmiennym znaczeniu, używa się go także na całonocne imprezy w stylu techno. Nurt powstał w latach 90-tych. Jest to fenomen społeczny. To muzyka stała się początkiem kultury rave.
Tytuł wystawy nawiązuje do liczby uderzeń na minutę w klasycznym techno (140 bpm – beats per minute). Jacek Sienkiewicz, pionier techno w Polsce, którego prace prezentowane są na wystawie, grał w takim tempie w latach 90. Nawiązuje do undergroundowych imprez tanecznych, które pojawiły się w Polsce wraz z transformacją ustrojową początku lat 90. Przemiany w dziedzinie kultury i muzyki wynikały z otwarcia na świat i poszukiwań.