Rogalin był centrum życia towarzyskiego, politycznego i kulturalnego w latach 70-tych XVIII w., kiedy Kazimierz Raczyński organizował wiele imprez. Był pisarzem wielkim koronnym, następnie starostą generalnym Wielkopolski i marszałkiem nadwornym koronnym. Miał wpływ na reformatorskie plany Króla Stanisława Augusta.
Rezydencja w Rogalinie została zaprojektowana przez jednemu z drezdeńskich architektów działających w Warszawie w latach 60-ych XVIII wieku. Następnie, w dość krótkim czasie, zlecono klasycystyczną modernizację według projektów królewskich architektów, takich jak:
Edward Aleksander Raczyński wybudował też w 1910r. w Rogalinie publicznie dostępną galerię, a jego brat Edward stworzył w Pałacu Bibliotekę w dawnej sali biesiadnej.
W okresie międzywojennym pałac, należący wówczas do Rogera Raczyńskiego, wojewody poznańskiego i Ambasadora RP w Rumunii, był nadal chętnie odwiedzany przez przedstawicieli świata polityki i kultury.
W 1948 roku powstał tu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Następnie w 1991 r. ostatni męski potomek Raczyńskich, powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jego celem było udostępnienie zgromadzonych kolekcji dzieł sztuki należących do rodziny Raczyńskich do szerokiej publiczności w siedzibie Pałacu w Rogalinie.